Parafia Rzymskokatolicka św. Marcina Bpa w Swarzędzu

Archidiecezja Poznańska

Get Adobe Flash player

 

PIELGRZYMKA  PARAFII  ŚW. KRZYŻA   W KOBYLNICY  DO  WŁOCH,  ŚLADAMI  CUDÓW  EUCHARYSTYCZNYCH   W  ROKU  WIARY

9.VI.  -  21.VI. 2013 r.

 

Dzień  1

5.00 – zbiórka uczestników wyjazdu i następnie wyjazd do Włoch. Pierwszy nocleg na trasie pielgrzymki planowany jest w okolicach miejscowości Tarvisio.

Dzień 2

Pobyt we Włoszech rozpoczniemy od jedynego tak dużego miasta położonego na wodzie, Wenecji.  W Wenecji przepłyniemy stateczkiem na Wybrzeże Słowiańskie, skąd udamy się na Pl. Św. Marka, gdzie będziemy podziwiać między innymi Bazylikę Św. Marka oraz Pałac Dożów Weneckich. Z Placu Św. Marka udamy się na spacer uliczkami Wenecji, w czasie którego zobaczymy jeden z bardziej znanych mostów świata – Most Rialto (należy przygotować 25 € na opłatę wjazdu do Wenecji oraz przejazdu stateczkiem na Wybrzeże Słowiańskie). Po pobycie w Wenecji wyjazd na nocleg w okolice Rimini.

Dzień 3

Dzień rozpoczniemy od pobytu w Sanktuarium Loretańskim. Loreto to jedno z najpiękniejszych sanktuariów maryjnych we Włoszech. To właśnie w tym mieście, otoczony ścianami wspaniałej bazyliki, znajduje się tzw. Domek Matki Bożej, nawiedzany od wieków przez tłumy pielgrzymów. Tradycja mówi, że w 1291 r., kiedy to upadła ostatnia twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej - port Akkon, domek Najświętszej Maryi Panny zabrali z Nazaretu aniołowie,(prawdopodobnie rodzina Aniołów) by nie sprofanowali go czciciele Allacha. Przenieśli go najpierw do Ilirii, a w 1294 r. do Loreto. Po odwiedzinach Bazyliki, w której przechowywany jest Domek Matki Bożej udamy się do Manopello, małego miasteczka w Abruzji. Właśnie tam przechowywane jest Volto Santo - Cudowne Oblicze Jezusa Chrystusa. Obraz pojawił się w miasteczku pięćset lat temu, jak głosi legenda - przyniesiony przez anioła. Wyniki prowadzonych w ostatnich latach badań każą jednak przypuszczać, że obraz ten, to sławna Chusta Św. Weroniki, przechowywana do końca XV wieku w rzymskiej Bazylice Św. Piotra. Podczas budowy nowej Bazyliki (zdaniem niektórych - wznoszonej jako potężny skarbiec dla tej "największej relikwii chrześcijaństwa") Chusta znikła z Watykanu, a na jej miejsce została podłożona kopia, do dziś ukazywana co roku wiernym w czasie nieszporów Niedzieli Palmowej.           Z Manopello udamy się do następnego sanktuarium na ziemi włoskiej. Tym sanktuarium będzie Lanciano, gdzie od ponad dwunastu wieków przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki. Cud ten zdarzył się w VIII stuleciu w małym kościółku pod wezwaniem świętego Longina, z powodu wątpliwości pewnego mnicha bazyliańskiego w prawdziwą obecność Pana Jezusa w Eucharystii. W 1974 roku całą noc spędził na modlitwie u stóp relikwiarza kardynał Karol Wojtyła. Pozostawił później w księdze pamiątkowej wpis następującej treści: "Spraw, abyśmy w Ciebie bardziej wierzyli, pokładali nadzieję i miłowali".  Z Lanciano na nocleg przejedziemy  w okolie San Severo.

Dzień 4

Dzień ten rozpoczniemy od przejazdu do Monte Sant’Angelo – miasta znajdującego się na wysokości około 850 metrów nad poziomem morza. Miasta, w którym szczególnie żywy jest kult Świętego Michała Archanioła. Źródłem tego kultu są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Według tradycji Grota, która jest centralnym miejscem Sanktuarium, cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie była ona nigdy poświęcona ręką ludzką. Z góry Gargano udamy się miasta San Giovanni Rotondo, w którym przebywał Ojciec Pio. Jadąc tam pamiętać należy, że w czasie życia tego Świętego, miejsce to było zapomniane przez ludzi. Tam właśnie miał nabrać pokory Ojciec Pio. Po przyjeździe odwiedzimy Sanktuarium tego wielkiego Świętego naszych czasów. Będziemy mieli możliwość modlitwy przy Jego grobie, jak również będziemy mogli zobaczyć małe muzeum z rzeczami związanymi ze Św. Pio z Pietrelciny. Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 5

Po śniadaniu udamy się do Bari, gdzie podczas krótkiego spaceru obejrzymy między innymi sarkofag Św. Mikołaja Biskupa oraz znajdujący się w tej samej Bazylice sarkofag Królowej Bony (żony Zygmunta I Starego). Z Bari udamy się do Alberobello - stolicy „Krainy Trulli”. Trulle to dziwaczne okrągłe budowle o stożkowatych dachach, wewnątrz sklepione kopulisto, budowane bez zaprawy. Trzeba koniecznie zobaczyć ten wręcz bajkowy krajobraz, gdzie nawet kościół przypomina domek krasnoludków. Nocleg w okolicach Alberobello.

Dzień 6

Tego dnia rano wyruszymy do jednego z bardziej znanych miast Świata – Pompei. Miasto zasypane popiołami Wezuwiusza 24.08.79 roku. Dzień ten więc – ostatni dzień Pompei stał się zarazem początkiem ich nieśmiertelności (wstęp + miejscowy przewodnik około 16 €). Właśnie do Pompei przybył Bartolo Longo w październiku 1872 roku - adwokat, ateista. Tam oświecony Łaską Bożą, zwrócił się do Stwórcy z pytaniem, co ma zrobić by osiągnąć spokój sumienia i odpokutować za grzechy. Usłyszał wtedy głos płynący z głębi serca: „Jeżeli pragniesz spokoju duszy i kiedyś jej zbawienia, rozszerzaj nabożeństwo Różańca Świętego, bo ten, kto to czyni, nigdy nie zginie”. Dlatego właśnie w Pompejach rozpoczął nowy rozdział swojego życia, poświęcony wielkiemu przedsięwzięciu: wzniesieniu obok rzymskiej metropolii  nowego miasta z sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, sierocińcami, instytutami wychowawczymi i szkołami. Swoje dzieło rozpoczął od budowy świątyni, w której został umieszczony cudowny obraz Matki Bożej Różańcowej sprowadzony do Pompei 13 listopada 1875 roku. My podobnie jak rzesze pielgrzymów nawiedzimy to Sanktuarium.  Nocleg planowany jest w okolicach Pompei.

Dzień 7

Po nocy udamy się  nad Zatokę Neapolitańską,  do stolicy tego regionu –  Neapolu. Wiele pałaców, kościołów i klasztorów w ciasno zabudowanym śródmieściu - tak najkrócej można scharakteryzować Neapol. Miasto to ma tyluż zwolenników zachwycających się jego położeniem i architekturą, co przeciwników mówiących głównie o brudzie i przestępczości. Po obejrzeniu Katedry, Pałacu Królewskiego, Galerii Umberta I i Opery w Neapolu wsiądziemy w porcie na statek i popłyniemy na jedną z bardziej romantycznych wysp świata – Capri. Na tej “Wyspie Kochanków” przewidziana jest wyprawa łodzią przy brzegach Capri, wjazd kolejką linowo – szynową do miejscowości Capri, spacer powrotny pieszo oraz kąpiel na kamienistej plaży (koszt wyprawy na Capri to około 50€). Nocować tego dnia będziemy w hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień  8

Po śniadaniu wyjazd do miejsca najbardziej związanego z Polską na ziemi włoskiej –  Monte Cassino. Wzgórze to położone jest w Apeninie Środkowym, między Rzymem a Neapolem, ma wysokość około 519 m.n.p.m. Właśnie o to wzgórze rozegrała się w maju 1944 r. bitwa, która przeszła do historii jako jedna z najsłynniejszych batalii w dziejach oręża polskiego. Odwiedzimy tam Cmentarz Żołnierzy Polskich jak również Opactwo  założone w 529 r.n.e. przez Św. Benedykta. Święty ten na tym wzgórzu napisał reguły zakonu, który to zakon od tej pory nieprzerwanie związany jest z tym miejscem. Po realizacji programu wyjazd do Subiaco, miejsca gdzie Św. Benedykt znalazł nie tylko ciszę, ale również dogodną grotę, w której mógł zamieszkać i oddać się wyłącznie kontemplacji. Obrana przez Niego grota zapewniała mu zupełny spokój. Przebywał tam trzy lata. Miejscowi górale, wypasający kozy zaopatrywali go w konieczną żywność. Z czasem zaczęli przyłączać się do Benedykta uczniowie.  Nie znamy przyczyn, dlaczego Benedykt opuścił to miejsce. Św. Grzegorz wymienia niechęć miejscowego duchowieństwa. Benedykt zabrał ze sobą najgorliwszych i najbardziej oddanych uczniów i przeniósł się z nimi na Monte Cassino. Nocleg w okolicach Rzymu.

Dzień  9

W dniu tym zaplanowane jest spotkanie z Papieżem BenedyktemXVI podczas modlitwy Anioł  Pański (uzależnione od decyzji Watykanu). Po spotkaniu z „Piotrem naszych czasów” przewidziany jest czas do własnej dyspozycji (możliwość dokonania zakupów, wjazdu na kopułę Bazyliki św. Piotra – wstęp około 8 €, itp.). Tego dnia planowany jest także pobyt przy grobie Bł. Jana Pawła II, zwiedzanie jednego z największych kościołów świata - Bazyliki św. Piotra. Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 10

Po śniadaniu wyjazd do Cascia – miasta związanego ze Św. Ritą. Święta ta jest jedną z najbardziej popularnych świętych na świecie. Rita urodziła się około roku 1380 w Roccaporena, niedaleko Cascia we Włoszech. Kult świętej Rity rozpoczął się wraz z jej śmiercią. Cuda nie przestały się mnożyć: uzdrowienia i nawrócenia. O jednym z pierwszych doniósł wiejski stolarz. Nie mógł już wykonywać zawodu z powodu paraliżu i deformacji ręki. Przyzywał więc wstawiennictwa Św. Rity, wystawionej na śmiertelnym łożu. Obiecał, że jeśli odzyska władzę w ręce, wykona dla niej trumnę. Ledwie skończył modlitwę, stwierdził, że ręka odzyskała swobodę ruchów. Rzeczywiście wykonał trumnę, w której złożono ciało. Po 3 dniach od śmierci Św. Rity liczba cudów stale wzrastała. Czas mijał i trzeba było pochować zmarłą. Jednak jej ciało pozostawało nienaruszone i nadal wydzielało piękny zapach. Postanowiono więc zachować je w kaplicy, pod ołtarzem. I tak nigdy nie złożono go w ziemi. Papież Urban VIII podpisał dekret o beatyfikacji w roku 1628. Papież Leon XIII kanonizował ją 24 maja 1900 roku, wyznaczając jej święto na dzień 22 maja. W sanktuarium Św. Rity będziemy mogli pomodlić się przy wystawionym w kościele dolnym Cudzie Eucharystycznym. Po pobycie w Cascia zaplanowany jest przejazd do miasta ukochanego przez Św. Franciszka - Asyżu. Święty ten żył około 800 lat temu. Zainspirowani jego życiem i przesłaniem przybywają do Asyżu wierzący i ateiści, przedstawiciele różnych religii i kultur, wyrafinowani intelektualiści i weekendowi pielgrzymi. Za patrona mieli go hipisi, prekursora widzą w nim ekolodzy, do wizji pokojowego współistnienia zaanektowali go komuniści, których doroczne marsze kończyły się w latach 70 odczytaniem listu Breżniewa u stóp klasztoru w Asyżu. My dołączymy do milionów pielgrzymów, którzy nawiedzili to miejsce. Odwiedzimy Bazyliki tego Świętego z jego grobem oraz odbędziemy spacer po uliczkach ukształtowanych w Średniowieczu. Nocleg w okolice Chiusi.

Dzień  11

Dzień rozpoczniemy od przejazdu do jednego ze wspaniałych miast Umbri - Orvieto. Najciekawszym obiektem w mieście jest Katedra z freskami Signorellego. Tę wspaniałą świątynię zaczęto wznosić jesienią 1290 r. dla upamiętnienia cudu w pobliskiej Bolsenie, gdzie pewnego dnia 1263 r. w kościele Świętej Krystyny w czasie mszy spłynęła z hostii na obrus ołtarza (Korporał) prawdziwa krew. Na polecenie papieża Urbana IV, który przebywał wówczas w Orvieto, płótno ze śladami krwi przeniesiono uroczyście przez miasto. W następnym roku ten sam papież ustanowił święto Bożego Ciała. W godzinach dopołudniowych dojazd do Sieny - miasta założonego jak mówi legenda przez synów Remusa. Uciekli oni tutaj z Rzymu przed gniewem swojego stryja - Romulusa. Najciekawszym zabytkiem tego miasta jest Katedra, której dzisiejsza nawa główna miała być tylko transeptem planowanej nowej budowli. Oprócz Katedry będziemy podziwiać: Palazzo Pubblicio, który stoi przy słynnym Pizza del Campo oraz inne budowle pobudowane głównie w stylu gotyckim, tworzące niezrozumiałą plątaninę ulic dla turysty. Tego dnia odwiedzimy także San Gimignano – średniowieczne miasto, którego niezwykłe kamienne wieże nasuwają skojarzenia z nowojorskimi drapaczami chmur. Właśnie dlatego nazywane jest „toskańskim Manhattanem”. Na nocleg powrócimy w okolice Chiusi.

Dzień  12

Po noclegu udamy się  do Sanktuarium, gdzie czczona jest Madonna della Corona. Pięknie usytuowany kościół, niejako zaczepiony na skale, otoczony jest koroną  alpejskich szczytów (stąd też nazwa). W 1988r. to miejsce odwiedził  Ojciec Święty Jan Paweł II. Modlił się wówczas o to, aby chrześcijanie tak byli zjednoczeni z Chrystusem, jak to sanktuarium zespolone jest ze skałą, na której zostało wzniesione. Z tego cudownego miejsca udamy się na nocleg w okolice Jeziora Garda.

Dzień 13

Po śniadaniu wyjazd powrotny do Polski. Przyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego planowany jest na godziny późno - wieczorne.

 

Cena: 1380 ,00 PLN + 435,00 Euro                  Termin wyjazdu: 8.06.2013

 

Cena obejmuje przejazd autokarem klimatyzowanym z barkiem i WC, zakwaterowanie w hotelu - pokoje 2 lub 3 osobowe (dopłata do pokoju 1 osobowego na trasie całego wyjazdu 240,00 Euro), obiadokolacje (napoje dodatkowo płatne) od 2 do 12 dnia wyjazdu, śniadania od 2 do 13 dnia wyjazdu,  ubezpieczenie KL i NNW, opiekę pilota na trasie całego wyjazdu.

 

Uczestnik może skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. W takim przypadku należy to pisemnie zgłosić przedstawicielowi Biura. Koszt takiego ubezpieczenia to około 2,5%  ceny wyjazdu.

Msze Św.

Niedziela:
700, 830,1000,1115,1300,1800

w dni powszednie:
700, 1800


Biuro parafialne

poniedziałek 9.00 - 11.00;

środa 9.00 - 11.00,

16.00 - 18.00

piątek 9.00 - 11.00,

16.00 - 18.00

 

Pary narzeczonych:

środa 16.00 - 18.00

piątek 16.00 - 18.00

Nabożeństwa

Roraty:
godz. 18.00 

 

Gorzkie żale:
godz. 17.15

 

Droga Krzyżowa:
Dzieci - 1630
Dorośli i Młodzież - 1730

 

Nabożeństwa Majowe:
godz.1730

 

Nabożeństwa czerwcowe:
Po Mszy wieczornej

 

Nabożeństwa Różańcowe:
godz.1730 (dzieci poniedziałki, środy i piątki)

Facebook

Biuletyny

Statystyki

Odsłon : 619946